Hoppa till innehåll

Q3 2023

Tuffa tider för studenter, eller?

Hur tänker dagens trendsättare och morgondagens beslutsfattare? Få reda på det i den här rapporten.

Omslag till UngInsikt med Mecenats och Demoskops logotyper. En ung kvinna i vit huvtröja med en bok i handen.
I samarbete med Demoskop
Tre unga vänner i färgglada kläder som tittar på en mobiltelefon tillsammans under en blå himmel

Om rapporten

Den första rapporten ”Tuffa tider för studenter, eller?” handlar om studenternas ekonomiska situation hösten 2023, deras mående och hur de värderar sina studieval.

Rapporten är framtagen genom ett samarbete mellan Mecenat och Demoskop.

Läs nyheten om rapporten

Ladda ned rapporten

UngInsikt Q3 2023: Tuffa tider för studenter, eller?

Ange dina uppgifter i formuläret så skickas rapporten till din e-postadress.

Ladda ned rapport (öppnas i en ny flik)

Formuläret öppnas i en ny flik.

Ung kvinna i keps och jeansjacka med en kaffemugg i handen, fotograferad underifrån framför en glasfasad

Om UngInsikt

Rapporterna från UngInsikt tas fram i samarbete mellan Mecenat och Demoskop, och handlar om livet som student. Det innefattar allt från levnadsvanor, köpvanor och synen på utbildning, till åsikter och tankar om aktuella händelser, politisk åskådning och andra samhällsfrågor.

Svaren hämtas in regelbundet från deltagarna i Demoskops Framtidspanel och presenteras fyra gånger per år.

Intresserad av att bli en partner?

Det är enkelt att komma igång. Berätta lite om er så hör vi av oss och berättar hur du gör. Vi ser fram mot att höra från dig!

Är du student och vill ha hjälp från kundtjänst? Här är rätt sida för dig: kundtjänst för studenter.

Bli partner