Hoppa till innehåll

Av Tomas Hansson

Mecenat studentrabatter till en stor majoritet av Danmarks studerande

Mecenat lanserades i Danmark genom samarbetet med Syddansk Universitet i januari och har nu markant ökat gruppen Danska studenter som får studentrabatt genom ett samarbete med WAYF. Det innebär att man når alla universitet och yrkesskolor, många typer av högskolor och en hel del gymnasieskolor.

-Vi har fått många positiva reaktioner från studenterna vid Syddansk Universitet så det känns mycket bra att vi nu kan erbjuda studentrabatter till nästan hela gruppen studerande. Grunden för allt vi gör är att underlätta ekonomiskt under studietiden och ju fler som får tillgång till studentrabatter desto bättre. Nu kommer vi lägga fokus på ännu fler och ännu bättre studentrabatter, säger Jonas Levin, VD på Mecenat.

Idag har Mecenat närmare 50 studentrabatter på mecenat.dk, en siffra som ökar stadigt.

Tillbaka till nyheter

Intresserad av att bli en partner?

Det är enkelt att komma igång. Berätta lite om er så hör vi av oss och berättar hur du gör. Vi ser fram mot att höra från dig!

Är du student och vill ha hjälp från kundtjänst? Här är rätt sida för dig: kundtjänst för studenter.

Bli partner